Gaziantepli hazır giyimcilere ihracat çağrısı

Gaziantepli hazır giyimcilere ihracat çağrısı

MHGF’nin 2012 yılında başlattığı sektörel iletişim toplantılarının yenisi üye derneği PENKON ev sahipliğinde Gaziantep Ticaret Odasında (GTO) gerçekleştirildi. Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, PENKON Başkanı Reis Reisoğlu, İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) Genel Müdürü Kasım Akdeniz ile MHGF’nin Türkiye genelinden üye derneklerinin başkanları, MHGF Yönetim Kurulu üyeleri ve kentteki sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda ihracat için seferberlik çağrısı yapıldı. 

ÖZTÜRK: “BÖLGESEL İHRACATI GELİŞTİRMELİYİZ”

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk toplantının açılışında yaptığı konuşmaya İGE Genel Müdürü Kasım Akdeniz’e kuruluşu sonrası ilk olarak MHGF Sektörel İletişim Toplantısı’na konuşmacı olarak katıldığı için teşekkür etti.  İstihdam edilecek kişi başı bin dolar gibi bir yatırımla hazır giyim sektörünün benzersiz olduğuna dikkat çeken Öztürk, bir milyar dolar bir yatırımlar bir milyon kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Tasarım ve Ar-Ge’nin büyük şehirlerde, standart üretimin ise Anadolu’da olması gerektiğini her platformda dile getirdiklerini belirten MHGF Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin tekstil, hazır giyim, deri konfeksiyon ve ayakkabı alanlarında toplam 35 milyar dolar ihracatı var. Bu ihracatın tamamen yerli ve milli olduğunu vurgulamak istiyorum. Anadolu’da özellikle 6. Bölge’de sektörün genişlemesinde asla bölgesel fiyatlama yapmamamız gerekiyor. Kalkınma bölgelerinde teşvikler üreticiye, girişimciye veriliyor. Bunu müşteriye kaptırmamız gerekiyor. Bir diğer konu da büyük şehirlerde organize olmuş ihracat potansiyelini buraya taşımak yerine buradan yeni ihracatçılar çıkarmalı, bölgesel ihracatı geliştirmeli, artı olarak Türkiye ihracatına kazandırmalıyız. Bugün burada İGE ile yaptığımız toplantıda ihracatçının finansmana erişimi konusunu ele alacağız.” 

MHGF Başkanı Öztürk, yeni dönemde bölgelerin kendi içinde iletişimini artırmak ve birbiriyle rekabet eden değil, birbirini tamamlayan partner şehirler olması için bölge koordinatörlüklerini hayata geçirdiklerini belirterek bu çerçevede Ege Bölge Koordinatörlüğü ile Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörlüklerini kurduklarını da ifade etti. 

REİSOĞLU: “İHRACATTA İSTENİLEN NOKTAYA GELEMEDİK”

PENKON Başkanı ve MHGF Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatör Başkanı Reis Reisoğlu ise Gaziantep’in sektörün lokomotif illerinden biri olması, işgücü ve öz sermayesi ve sektörel birikimine rağmen ihracatta istenilen noktaya gelemediğine işaret ederek, “Kentimiz girişimci ruhu, ticaret ve sanayideki öncülüğü ile gerek bölgesinde gerekse gerekse ülke genelindeki dikkat çeken bir merkez. Tüm sektörlerin toplamı olarak bakarsak bugün 10.1 milyar dolarla Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan il sıralamasında 5. konumda” dedi.

Gaziantep ile birlikte Diyarbakır, Cizre, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlıurfa, Kilis ve Adıyaman toplamında geçen yıl sadece 274 milyon dolarlık bir konfeksiyon ihracatı gerçekleştirildiğini söyleyen Reisoğlu, “Üretim gücümüz, yüzde 100 kendi öz sermayemiz, sektörel bilgi birikimiz, genç işgücümüz ve tekstil sektöründe lider bir bölge olmamıza rağmen hazır giyim ihracatında istediğimiz noktaya gelemedik” diye konuştu.

VALİ GÜL: “UYGUN FİZİKİ KOŞULLAR SAĞLANMALI”

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, kentte üretilen hazır giyim ürünlerinin kalitesinde hiçbir sıkıntı olmadığını söyleyerek, “Markalaşma Gaziantep ve Türkiye’ye önemli katkılar sunacaktır. Bunun için de sektörün sürdürülebilirliği ve uygun fiziki koşulların sağlanması gerekiyor” dedi. 

TOPRAK: “BUSEM’DE SEKTÖRE TAHSİS YAPILDI”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak da “BUSEM bölgesinde sekiz sektörümüze yer tahsisi yapıldı. Trikotajcılarla, penyecilerle alakalı çalışmalarımız da son aşamaya geldi. Mavikent bölgesinde triko ve penye işi ile uğraşan esnafımızın, üreticilerimizin daha iyi fiziki koşullarda çalışmasını sağlayacak 165 bin metrekarelik yerimizin tahsis işlemi hızlı bir şekilde devam ediyor” diye konuştu. 

YILDIRIM: “İHRACAT GERÇEKTE DAHA FAZLA”

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, kentin hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe en fazla ihracat yapan 5. şehri olduğunu belirterek “TİM verilerine göre 2021 yılında 194,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Ancak gerçekte çok daha fazladır. Gerçekte diyorum çünkü fason üretim ile İstanbul’daki markalara gönderiyoruz. İstanbul üzerinden yapılan ihracatımız bu rakama dâhil değil. Süveter, kazak, hırka, yelekte, 1 milyon 738 bin 649 adet ile Türkiye’nin yüzde 45 üretim kapasitesine sahibiz. Yine 12 milyon 306 bin 600 çift çorap ile Türkiye’nin yaklaşık yüzde 100 üretim kapasitesi Gaziantep’te” diye konuştu.

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, sektörün sorunlarını aşması için oda olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade etti. 

Açılış konuşmalarının ardından İGE Genel Müdürü Kasım Akdeniz katılımcılara kurumun yapısı, çalışma mekanizması ve ihracatçının finansmana erişimi konusunda geliştirdikleri ürün ve hizmetler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. 

 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF):

Türkiye’nin istihdamında, üretiminde ve ihracatında öncü sektörleri olan tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabıda, sektörel ve bölgesel dernekleri temsil eden ve alanında ülkedeki tek üst çatı kuruluşu olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), 2007 yılında 11 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün itibariyle Türkiye genelinden 31 sektörel ve bölgesel dernek, 10 bine yakın üye firmayı temsil eden MHGF, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) çatısı altında yer alan en fazla üye derneğe sahip Federasyondur.

www.mhgf.org.tr

 

Bilgi için:

Abbas Baysal Özpınar / MHGF Kurumsal İletişim Yöneticisi

+90 546 231 5885 / a.ozpinar@mhgf.org.tr / mhgf@mhgf.org.tr / www.mhgf.org.tr

Devamı..
MHGF BAŞKANI HÜSEYİN ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ

MHGF BAŞKANI HÜSEYİN ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ

Tekstli, hazır giyim moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı alanlarında 31 dernek ve 10 bine yakın firma ile Türkiye’nin en büyük bağımsız iş örgütü olan MHGF, 6. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan’ın da katılarak konuşma yaptığı genel kurulda Hüseyin Öztürk oy birliği ile yeniden başkan seçildi. 

Anodolu’da bölge koordinatörlükleri kurulacak

Genel kurulda konuşan MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, hazır giyim sektörünün büyük şehirlerde sıkıştığını belirterek Federasyonun önümüzdeki dönemde Ege, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bölge koordinatörlükleri kuracaklarını belirterek, “"Hazır giyimde standart ürün üretiminin Anadolu'ya gitmesi, büyük şehirlerde ise daha niş, tasarım ve nitelikli ürünlerin kalması gerekiyor. 4-5 yıldır kanaat önderlerinin de katkısı ile bunu yapmaya çalışıyoruz. Diyarbakır gibi birçok Anadolu şehrinde ihtisas organize sanayi bölgeleri oluştu. Bu çok sevindirici bir gelişme. Çünkü bu, büyükşehirlerin standart ürünlerden arınması ve Anadolu’dan istihdam için büyükşehirlere göçün durdurulması demek. Bu aynı zamanda, büyükşehirlerin kısmen rahatlaması ve planlı kümelenmenin daha standartlara uygun hale gelmesini sağlamak demek. Bu kapsamda kapsayıcı toplantılar da yaparak Batı’nın bilgi birikimini Anadolu’ya işlemek istiyoruz. Buna yeni dönemde ağırlık vereceğiz. Anadolu’da rekabet eden şehirler değil, çözüm üreten partner şehirler oluşturmamız lazım” dedi.

"İşbirliği ve güçbirliğini artıracağız"

Sektörde aile şirketlerinin ağırlıkta olduğunu söyleyen MHGF Başkanı Öztürk, kurumsal ve çok ortaklı yapıya dönüşüm olması gerektiğine dikkat çekerek, “Ortaklık ve işbirliği, güç birliği projelerini artıracağız. Belki ortak bir Ar-Ge, ortak bir hammadde üretimi yapılabilir” diye konuştu. 

“AB’ye daha fazla ürün satmalıyız”

İhracat konusuna da değinen Öztürk, Avrupa Birliği’nin (AB) toplam ithalatında Türkiye’nin payının yüzde 11 gibi çok düşük düzeyde olduğunu belirterek “Avrupa’ya daha ağırlıklı ürün satan ülke haline gelmeliyiz. Bu konuda çok ciddi girişimlerimiz olacak” dedi. 

Cumhuriyet tarihi rekoru

TİM Başkanı İsmail Gülle ise haziran ayında, tarihi bir performans göstererek, 19 milyar 773 milyon dolarla, aylık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatının gerçekleştiğine dikkat çekerek “Son 12 ayda 199,6 milyar dolar ihracat ile yıllık ihracat hedefimizi şimdiden aştık. 2021’in ilk yarısında, 27 sektörümüzden 25’i, ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre artırmayı başardı. Türkiye’nin 2021 yılının ilk yarısında ihracatta yakaladığı bu başarılara, güçlü altyapısı, yüksek sektörel tecrübesi ile Türkiye’nin marka sektörleri arasında yer alan, tekstil sektörleri öncülük etti” diye konuştu. Gülle sözlerini şöyle sürdürdü:

Tekstilde yüzde 55, hazır giyimde yüzde 35 ihracat artışı

“Yılın ilk altı ayında ihracatını yüzde 55 artıran tekstil ve hammaddeleri sektörü, 4 milyar 866 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştığı üçüncü sektör olan Hazır giyim ve Konfeksiyon sektörü ise, yılın ilk altı ayında, geçen senenin aynı dönemine göre ihracatını yüzde 35 artırarak 9 milyar 437 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı. Yılın ilk yarısında 14 milyar 304 milyon dolar ihracata ulaşan tekstil sektörlerinin toplam ihracattaki payı yüzde 13,6 oldu. Deri sektörümüz de yılın ilk altı ayında, yüzde 26’lık artışla 793 milyon dolarlık ihracata imza atarak, başarılı bir performans ortaya koydu. İnşallah, yıl sonunda üç sektörümüzün önemli destekleriyle, 200 milyar dolar ihracat hedefimizi aşacağız.”

“Kalıcı reformlara ihtiyaç var”

TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan da pandemi yılının özel şartları ile, ilk çeyrekte yakalanan yüzde 7’lik büyümenin sürdürülebilir olması için, yapılması gereken ödevler olduğuna dikkat çekerek, “Çift hanelerde gezen, enflasyon-faiz-kur sarmalı ile işsizlik ve özellikle genç işsizlik rakamları, yapısal sıkıntılarımızın devam ettiğini gösteriyor. Ülkemiz, “orta gelir tuzağı”na takılmanın kronikleşen sorunlarını yaşarken, pandemi ile sorunları daha da ağırlaşan bir ekonomik yapıyla karşı karşıyayız.  Enflasyon pahasına gelen, tüketim odaklı büyüme, istihdam yaratmadığı ve refah getirmediği gibi, yüksek faiz ortamı ile birlikte, üretim ve yatırım ortamında belirsizlikler de yaratıyor. İhracat rakamlarında rekor artışın birim maliyetlere de yansıması, yüksek teknoloji kullanan-markalı ürünler ile yüksek katma değer yaratmasını sağlamak için de yeni bir dönüşüm kaçınılmaz görünüyor” diye konuştu. 

Acilen yeni bir ekonomik programa ihtiyaç olduğunu söyleyen Turan, “Ülkemiz son 40 yılda, risklerini düşürmeye değil, faizi düşürmeye odaklandığı için, enflasyon dahil pek çok kronik sorununu çözemedi. Geçici çözümler değil, kalıcı reformlara ihtiyacımız olduğu açık" dedi.

Genel kurula, KOSGEB İstanbul İkitelli Şube Müdürü Tolga Erkan ve Türk Eximbank İstanbul Avrupa Yakası Şube Müdürü Coşkun Bal ile Türkiye’nin dört bir yanından Federasyon üyesi dernek başkanları da katıldı. 

 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF):

Türkiye’nin istihdamında, üretiminde ve ihracatında öncü sektörleri olan tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabıda, sektörel ve bölgesel dernekleri temsil eden ve alanında ülkedeki tek üst çatı kuruluşu olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), 2007 yılında 11 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün itibariyle Türkiye genelinden 32 sektörel ve bölgesel dernek, 10 bine yakın üye firmayı temsil eden MHGF, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) çatısı altında yer alan en fazla üye derneğe sahip Federasyondur.

 

Bilgi için:

Abbas Baysal Özpınar / MHGF Kurumsal İletişim Yöneticisi

+90 546 231 5885 / a.ozpinar@mhgf.org.tr / mhgf@mhgf.org.tr / www.mhgf.org.tr

Devamı..
Moda ve hazır giyim sektörü sanal fuarda dünya ile buluşuyor

Moda ve hazır giyim sektörü sanal fuarda dünya ile buluşuyor

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ile e-ihracat platformu globalpiyasa.com iş birliğiyle düzenlenen IF MODA EXPO Sanal Fuarı 8-11 Haziran 2021 tarihlerinde www.ifmodaexpo.com adresinde kapılarını açıyor. Fuar, özgün altyapısıyla hazır giyim, tekstil, moda, kumaş, saraciye, ayakkabı ve aksesuar firmaları ile dünyanın dört bir yanından uzman ziyaretçileri ve alım heyetlerini buluşturuyor. 

Bir yıl boyunca açık kalacak

IF MODA EXPO’ya 10’larca ülkeden 100’ün üzerinde büyük alım grubunun katılımını beklediklerini belirten MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “Pandemi nedeniyle fuarlar ve uluslararası iş görüşmeleri gerçekleştirilemiyor. IF MODA EXPO ile bu engelleri aşmayı, toplamda 30 milyar dolar ihracata imza atan hazır giyim, tekstil, moda, kumaş, saraciye, ayakkabı ve aksesuar üreticilerimiz ile tüm dünyadan uzman ziyaretçileri sanal dünyada buluşturmayı amaçlıyoruz. 30 Nisan 2022’ye kadar açık kalacak fuarımıza katılan firmalar bir yıl boyunca stantlarına yeni ürün ekleme, istedikleri zaman değişiklik yapma olanağı bulabilecek. Ziyaretçi ise kullanıcı dostu arayüzü, gelişmiş filtreleme özellikleri ile kolayca istediği ürüne ve üreticiye ulaşabilecek, görüşme ve toplantılar yapabilecek. Sadece fuar süresince değil, sonrasında da B2B görüşmeler, ürün satışı, üretim fazlası stok satışı olanağı da sunuluyor” dedi. 

Sektörün geleceğine ışık tutan paneller

8 Haziran 2021 Salı günü saat 10.30’da MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın konuşmaları ile açılışı yapılacak IF MODA EXPO’da dört gün boyunca sektöre ve iş dünyasının geleceğine ışık tutacak paneller de yer alıyor. 8 Haziran Salı günü saat 10.30’daki açılış konuşmalarının hemen ardından saat 11.00’de “Dijitalleşen Yeni Dünya ve Türkiye’nin Dönüşümü”, 9 Haziran Çarşamba günü saat 11.00’de sektör başkanları ile uluslararası hazır giyim markalarının Türkiye temsilcilerinin konuşmacı olduğu “Pandemi Sonrası Hazır Giyim”, 10 Haziran Perşembe günü saat 11.00’de “Sürdürülebilir Doğal Boyalar ve Sanayi Uygulamalarından Örnekler”, 11 Haziran Cuma günü saat 11.00’de “Döngüsel Modanın Tasarım Yolu: İleri Dönüşüm” ve son olarak aynı gün saat 15.00’te “İşletmenizi ABD Pazarına Açın” başlıklı sanal paneller düzenleniyor. EGE TV’den de canlı yayınlanacak bu sanal söyleşiler fuar üzerindeki etkinlik ekranından ve sosyal medya kanallarından da canlı izlenebilecek ve konuşmacılara soru sorulabilecek. 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF):

Türkiye’nin istihdamında, üretiminde ve ihracatında öncü sektörleri olan tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabıda, sektörel ve bölgesel dernekleri temsil eden ve alanında ülkedeki tek üst çatı kuruluşu olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), 2007 yılında 11 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün itibariyle Türkiye genelinden 31 sektörel ve bölgesel dernek, 10 bine yakın üye firmayı temsil eden MHGF, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) çatısı altında yer alan en fazla üye derneğe sahip Federasyondur.

Bilgi için:

Abbas Baysal Özpınar / MHGF Kurumsal İletişim Müd.

+90 546 231 58 85 / a.ozpinar@mhgf.org.tr / mhgf@mhgf.org.tr / www.mhgf.org.tr

Devamı..
IF MODA EXPO Sanal Fuarı ile Sınırları Aşın!

IF MODA EXPO Sanal Fuarı ile Sınırları Aşın!

T.C. Ticaret Bakanlığı onaylı e-ihracat platformu globalpiyasa.com işbirliğiyle gerçekleşecek olan IF MODA EXPO Sanal Fuarı, yüzlerce firma ve binlerce ürünle 8-11 Haziran 2021 tarihlerinde dijital dünyada kapılarını açıyor. 

IF MODA EXPO Sanal Fuarı katılımcılara; kurulan dijital stantlarda ürünlerini sergileyecekleri, alıcılara ulaşacakları, ziyaretçilerle B2B görüşmeler yapacakları bir deneyim sunuyor. 

Panel ve konferanslar, sanal defileler, toplantı odalarıyla uzak ülkeleri yakın hale getiren, IF MODA EXPO’da T.C. Ekonomi Bakanlığının % 60 desteğiyle siz de yerinizi alın!

Tanıtım filmini izlemek içinhttps://www.youtube.com/watch?v=nCb178pE4KY

anal Fuar Alanı Adresiwww.ifmodaexpo.com

Ön kayıt için: https://anket.globalpiyasa.com/a/ifmodaexpo

Ekte sıkça sorulan soruların yanıtlarının yer aldığı broşürümüzü bulabilirsiniz. 

Daha ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen arayın.: +90 541 782 36 65

Devamı..